Historia - Dolina świątyń

Miasto usytuowane jest na bardzo malowniczym terenie, pośród gór. Jedną z jego atrakcji jest tzw. "Dolina świątyń"


Historia

Zostało założone przez kolonistów z Grecji około VI w. p.n.e. Miasto przechodziło z rąk do rąk, ciągłe boje toczyli o nie Romanie i Kartagińczycy. Około 210r. p.n.e. Agrigento znajdowało się pod protekcją Rzymian, dzięki czemu rozkwitło. Niestety po upadku imperium władze przejęli Arabowie. Wtedy też, miasto zmieniło nazwę na Grigento. Odzyskało obecną dopiero w 1927r.


Dolina świątyń

Było to starożytne greckie miasto, nosiło nazwę Akragos.


Świątynie wybudowano z miejscowego, żółtego piaskowca. Są one olbrzymim skarbem okolicy.

mapka

Dolina składa się z świątyń:


ZgodyHeraklesa1. strefa wschodnia:


Pierwszą, jest Świątynia
Juno Luciana (Ery) później znajduje się świątynia Hery (Zgody) a na końcu świątynia Heraklesa z VI w p.n.e.

My zaczęliśmy zwiedzanie od świątyni Ery. Położona jest jak wszystkie Greckie świątynie, frontem do wschodu. Leży w południowo - wschodniej części doliny, na niewielkim wzniesieniu.


Wybudowano ją około 450 r p.n.e. Posiada potężny cokół z 4 stopniami, ponadto 34 kolumny o wysokości 6,36m (które przetrwały do XVII w.). Niestety po pożarze straciła olbrzymie drzwi. Przeszła też spustoszenie i trzęsienie ziemi, które pozbawiły ją marmurowych podłóg i dachu.

 

Kolejną była świątynia Zgody. Wybudowano ją około 440/430 r p.n.e. i zadedykowano Dioscuri. Stoi na masywnym cokole z 4 stopniami. Kolumnada 6x13m pozostała niemal nietknięta, tak jak reszt budowli. Pomiędzy 6/7 stuleciem na rozkaz biskupa Grzegorza, przerobiono ją na bazylikę Chrześcijańską z trzema nawami. Była poświęcona Piotrowi i Pawłowi. Przeszła tylko niewielkie zmiany: między kolumnowe odstępy zamknięto ścianami. W 1728 r. przywrócono jej pierwotny stan.


Ostatnią w tej części, jest świątynia Heraklesa wybudowana w VI w p.n.e. Obecnie posiada jedynie 9 kolumn z 36 (które zostały zrekonstruowane).


2. Strefa zachodnia:


Jest to muzeum, czynne od 8.30 do 19.00. Wstęp płatny.

 
W tej części znajduje się świątynia Zeusa, której myśmy nie zobaczyli.