dojazd - rady - ciekawostki

jeden z nieczynnych stożkówJest to największy (3325 m), czynny wulkan w Europie. Etna przez cały czas emituje dym i popiół ale lawę rzadko.

Starożytni umieszczali wewnątrz Etny mityczną kuźnię Hefajstosa, gdzie ten syn Zeusa i Hery, przy pomocy cyklopów, wykuwał pioruny dla swego ojca. Jednym z sycylijskich cyklopów był Polifem, syn Posejdona. Grecy wyobrażali sobie Polifema jako olbrzyma o jednym oku na środku czoła. Gdy Odys wracał spod Troi do Itaki, burza zagnała jego okręty do krainy cyklopów u podnóża Etny, gdzie dostał się do niewoli Polifema, który, według Homera, pożarł sześciu towarzyszy Odysa. Jednak ten zdołał najpierw upić Polifema winem, a gdy zasnął - oślepić go, wbijając mu w oko zaostrzony kołek oliwny. Odys i jego towarzysze uciekli z groty, w której byli więzieni, ukrywszy się pod brzuchami baranów. Rozwścieczony Polifem bezskutecznie rzucał skałami odłupanymi z Etny w uciekających żeglarzy, czego dowodem są wysepki Scogli dei Ciclopi (Wyspy Cyklopów), wyłaniające się z morza na północ od Katanii.

"Dymiąca góra" posiada bardzo bujną historię...
Ostatnia "większa" erupcja zniszczyła wyciąg kolejki linowej (ruiny budynku, zostały)

 

dojazd

 

Dojechać pod Etnę:
zjeżdżając z autostrady (E45), trzeba kierować się na Zafferann a później na południową stronę Etny

Na górę można dostać się w trojaki sposób: widok na jeden ze stożków Etny

pierwszy: wjeżdżamy kolejką linową do stacji kolejki, później przesiadamy się na jeepa, który podjeżdża do miejsca widokowego (jest ono w bezpiecznej odległości od kwatera).
Ta przyjemność niestety nie jest tania - kosztuje około 140 zł. od osoby.

 

 

drugi sposób dotarcia (który my wybraliśmy) - na piechotę. Ostrzegam!!!! Wejście nie jest zbyt łatwe. Wchodzi się znacznie gorzej niż na zwykłą górę a to z powodu kamieni wulkanicznych, które często obsuwają się i można zjechać kilka metrów w dół (należy uważać zwłaszcza przy schodzeniu!!).

W połowie drogi klnełam, że nie pojechałam kolejką, ale gdy osiągnęłam 1 etap (stacja kolejki liniowej), byłam bardzo zadowolona - polecam, będzie co wspominać!widok na  Etne
2 etap etap jest już znacznie lżejszy i wchodzi się znacznie szybciej.

 


trzeci sposób (dla wtajemniczonych). Do stacji kolejki linowej (u góry) można dojechać autem, pod warunkiem, że posiada ono odpowiednio wysokie zawieszenie (a najlepiej napęd na 4 koła). Pomimo, że droga prowadzi dalej wstęp jest zabroniony.

 

 

 

rady

Polecam wziąć kryte obuwie, najlepiej wysokie (po powrocie będzie bardzo brudne - pył wulkaniczny jest bezlitosny - nowe buty lepiej zostawić w domu!)

 

Dobrze jest wziąć także, duży zapas wody mineralnej

 

 

ciekawostki

Etna zimąW zimie Etna jest rajem dla narciarzy. Podobno jest to jedyne miejsce, gdzie zjeżdżając na nartach widać morze.