Sycylia jest największą wyspą Morza Śródziemnego (25,4 tys. km2), oddzielona od lądu wąską Cieśniną Mesyńską.

Według mitologii greckiej Sycylia posłużyła Zeusowi do przygniecenia giganta Tyfona, który podczas walki z nim padł, rażony przez Zeusa piorunem. Jak pisał Owidiusz w "Przemianach" (tłum. Anny Kamieńskiej) - "Głowę przywala Etna. Tedy Tyfon olbrzymi na wznak leżąc z ust żelaznych piasek wyrzuca i zionie płomieniem. Często z wysiłkiem stara się zepchnąć brzemię ziemi, zrzucić z siebie i miasta, i ogromne góry. Wtedy drży ziemia."

Po upadku cesarstwa zachodnio rzymskiego (476) Sycylia znalazła się pod rządami Odoakara, później Ostrogotów, od 535 w posiadaniu Bizancjum. Zaś od X wieku pod panowaniem Arabów (właśnie w tym okresie rozkwitła gospodarczo, handlowo i kulturalnie - wpływy tej kultury przetrwały do dziś, najbardziej zachowane "pamiątki" panowania Arabskiego można spotkać w "stolicy"- Palermo). W drugiej połowie XI wieku podbita przez Normanów południowowłoskich, którzy utworzyli tu Królestwo Sycylii (siedzibą władcy była Casarta, malownicza miejscowość położona w pobliżu Neapolu - polecam, warto zobaczyć). W 1861 roku Sycylia została włączona do Włoch.

Liczne trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów, doprowadzały Sycylię do ruiny, ale za każdym razem mieszkańcy pracowicie odbudowywali zniszczenia. Za przykład posłuży mi, drugie legendarne miasto na wyspie - Katania. w 1669 roku erupcja pobliskiego wulkanu (Etny), zniszczyła całe miasto. Lawa zatrzymała się dopiero w porcie. To niestety nie wszystko, kilkanaście lat później w 1693 roku Katanię nawiedził kolejny kataklizm - trzęsienie ziemi. Zniszczenia były bardziej dotkliwe od erupcji wulkanu, jednak mieszkańcy nie dali za wygraną (tym razem miasto odbudowało się z darów "góry", z czarno-szarych kamieni wulkanicznych).

II wojna Światowa była niestety również bezlitosna, pozostawiając wyspę w zgliszczach...


herb

Co do historii to do tej pory nurtuje mnie pytanie, skąd się wzięło "logo" Sycylii (kobieca głowa z trzema nogami), no i oczywiście co przedstawia...

 

Odpowiedzi jest wiele, oto kilka z nich:

1. Miesięcznik "Podróże" (nr.4/2001) mówi, że herbem wyspy jest Trynakria, starożytny symbol słońca.

2. Mnie osobiście podoba się inna wersja (nadesłana przez Joasie - z góry dziękuję), mówiąca, że "logo" to Demeter - opiekunka wyspy, zaś 3 nogi, oznaczają 3 morza otaczające Sycylię.

3. Inną wersją jest ta, nadesłana przez Aleksandra: Mówi ona, że symbol głowy meduzy z trzema nogami pochodzi jeszcze z czasów greckich! Meduza zaś miała bronić wyspy przed najeźdźcami a trzema nogami opierała się o trzy "rogi" wyspy. Później Rzymianie dodali skrzydła Miały one symbolizować handel i bogactwo wyspy.

4. Doszukałam się jeszcze innego wytłumaczenia:  Dziewczyna z trzema nogami to Trinakria. Symbolizuje ona trzy pierwsze wielkie cywilizacje które osiedliły się na wyspie. Pierwsza z nich to Semici, zajęli oni część znajdującą się koło zatoki Palermo. Następni byli Grecy, osiedlając się od strony Morza Jońskiego. Ostatni zaś byli Rzymiane. Tak jak trzy cywilizacje, tak też trzy nogi, ponieważ każda z nich była odrębna.