Historia - Zabytki - Ciekawostki (rady)

     Jest to nowoczesne miasto ze starożytnym sercem. Niestety dla większości ludzi podróżujących na Sycylię jest jedynie "bramą na wyspę".

 

Historia

    Została założona około 756 r. p.n.e. przez Greków. Od tego czasu była ważnym punktem strategicznym, bardzo często zmieniały się jej rządy. Miasto rozkwitło za panowania Roman i za późniejszych zdobywców. W 1783 r. miasto nawiedziło trzęsienie ziemi, kolejne było w 1908r. Tym razem zniszczenia były olbrzymie (90% miasta uległo destrukcji). Z powodu tak "fatalnego" położenia, rząd włoski zastanawiał się nawet nad przeniesieniem miasta - ale tak się nie stało. Późniejsze zniszczenia przyniosła wojna, w 1943 Alianci zbombardowali miasto. Podniosło się ono z gruzów a wszystkie ważniejsze zabytki zostały zrekonstruowane. Jednak te zniszczenia, przyczyniły się w znacznym stopniu do osłabienia pozycji miasta.

 

Zabytki

katedra    
Najważniejszym jest katedra usytuowana w centrum miasta (zdjęcie obok). Zbudowana została przez Rogera II w XII w. Przylega do niej dzwonnica (która jest przepiękna, nie tylko z powodu architektury). Umieszczony jest na niej największy astronomiczny zegar. Pokazuje on godziny, dni, miesiące oraz religijne święta. Oprócz tego codziennie o godzinie 12 (w południe), odbywa się ciekawe przedstawienie… (aktorami są dzwonnicowe postacie - WARTO ZOBACZYĆ !!!)

Na przeciwko katedry znajduje się jedna z ładniejszych fontann w mieście (niestety jest ona nieczynna, tak jak większość fontann w mieście).

 

 

Ciekawostki (rady)

miasto wymiera wraz z godziną 21. Później zaczyna się robić już niebezpiecznie ( nie polecam samotnych, nocnych spacerów).


pomimo, że miasto posiada Uniwersytet (założony w 1581 r.) a co za tym idzie i studentów, brak jest w nim jakichkolwiek dyskotek. (całe "życie" kończy się na akademiku).

 

 

warto odwiedzić muzeum w katedrze, w cenie biletu, znajdują się też opowieści przewodniczki (nawet dla 2 osób).

 

 

nie warto robić zakupów w małych sklepikach (jest tam bardzo drogo). Owoce najlepiej kupować na rynkach owocowo-rybnych, pozostałe zakupy spożywcze w supermarketach a ciuchy w dzielnicy portowej.