Historia - Zabytki

Historia


Palermo jest największym miastem na wyspie, jest siedzibą rady autonomicznej Sycylii. Prawdopodobnie założone zostało w VIII w p.n.e. Po ufortyfikowaniu w V w p.n.e. stało się najważniejszym miastem Kartagińskim na wyspie. Po wojnach punickich (w 254 r. p.n.e.) zostało włączone do państwa rzymskiego. W okresie rozpadu imperium rzymskiego w V w. Palermo podbili Wandalowie, następnie Goci, w 535 r. - Biznatyjczycy, w IX w. - Arabowie - rozbudowując miasto, zaś około 1072 r. opanowali je Normanowie, nadając mu status stolicy Królestwa Sycylii. W tym okresie miasto stało się głównym ośrodkiem handlowym i kulturalnym tamtego regionu.

Zabytki


    Miasto posiada wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Postaram się, przybliżyć najciekawsze.

Palazzo dei Normanni (Pałac Normański, inaczej Palazzo Reale) Parlament

    Jest to najokazalszy gmach w zabytkowej części miasta. Pałac wybudowali Saraceni, następnie znacznie rozbudowali go Normanowie. Obecnie jest to siedziba parlamentu sycylijskiego.

 kaplica
Do zwiedzania przeznaczono Sale di Ruggero (pn., pt. i sb. 9.00-12.00; bezp.) została udekorowana XII-wiecznymi mozaikami przedstawiającymi sceny myśliwskie.

Piętro niżej mieści się Cappella Palatina - wybudowana na zamówienie króla Rogera II (w latach 1132-1143) prywatnej kaplica królewska. Jej ściany, pokryte są mozaikami przedstawiającymi historie biblijne (najbardziej wyeksponowana postać to Chrystus Pantokrator).


Godziny otwarcia dla zwiedzających:

pn. - pt. 9.00-12.00 i 15.00-17.00

sb. 9.00-12.00, nd. 9.00-10.00 i 12.00-13.00

Katedra

katedra
Wybudowana w 1184 r na zamówienie Arcybiskupa Offamilio. Była wielokrotnie przebudowywana, stąd też jej tak bardzo różnorodna pod względem architektonicznym.
Z zewnątrz jest to niewątpliwie olśniewające dzieło (zapiera dech w piersiach), niestety wnętrze... nie jest już tak wytworne.Ziza

ZizaJest to Normandzki pałac, który powstał w 1166 r. (wybudowany przez Williama I). Ziza była główną budowlą królewskiego parku (niestety park nie przetrwał, do naszych czasów). Na zielonych terenach (w najwęższym miejscu miały one 1 km długości), znajdowało się kilka innych obiektów (Cuba i Cubola), które to powstały specjalnie dla królewskich gości.
W czasach świetności Normandzkiej kultury, park zamieszkiwały niezliczone ilości dzikich zwierząt. Między innymi dzięki takim osobliwościom, zyskał on popularność w całej Europie XIII w.

Godziny otwarcia dla zwiedzających:
pn - pt: 9 -13 i 15 - 19
so - nd: 9 - 12

Cuba

Jeden z pałaców, znajdujących się w królewskim parku. Wybudowany, jako letnia rezydencja (miejsce relaksu), przez Williama II w 1180 r.  Cuba leżała w środku sztucznego jeziora, była lekka, niska z dużą kopułą, stąd też nazwa. Budowla jest na tyle obszerna, że mieści się w niej 100 ucztujących osób.

Godziny otwarcia dla zwiedzających:
pn - pt: 9 -13 i 15 - 19
so - nd: 9 - 12

Sant Giovanni

Sant GiovanniJeden z najpiękniejszych normandzkich pomników architektury.

Kościół ten wzniesiony został w 1136 r na zamówienie Rogera II (najprawdopodobniej na ruinach dawnego meczetu).

Posiada on pięć małych, czerwonych kopuł i dzwonnice. Do środka świątyni wchodzi się przez ogród z egzotycznymi roślinami.

Piazza Vigliena (Quatto Canti)

fontannaPlac w centrum miasta, miejsce w którym od świtu do zmierzchu jest słońce. Jedno z miejsc spotkań mieszkańców.

Niedaleko od niego leży Plac Pretoria, przy którym mieścił się stary pałac Senatu, obecnie Rausz.

Na środku tego placu znajduje się najpiękniejsza fontanna w mieście (stworzona w XVI w).

 

Można (jeżeli ktoś lubuje się w tego typu rozrywkach) zwiedzić Katakumby inaczej grobowiec Kapucynów. W tym przypadku odsyłam na stronę www.republika.pl/hipiska9/mumie1_10.htm, znajduję się na niej wiele opisów tego miejsca, wraz ze zdjęciami.