Historia - Zabytki

Historia

Syrakuzy, miasto słynnego matematyka i fizyka, Archimedesa. W Starożytności było największym portem ówczesnego świata, oraz trzecim miastem po względem wielkości zaraz po Rzymie i Aleksandrii.

Miasto założone zostało przez Archiasa z Koryntu. Na początku osada znajdowała się jedynie na wyspie (dzisiejszym Ortigia). Jednak bardzo szybko rozrosło się i część mieszkańców przeniosła się na ląd zakładejąc nowe osady: Archadie, Tyche, Neapolis oraz Mongibello dzisiejsze Epipolae (dzisiaj tworzy osobną miejscowość). Wszystkie osady stwożyły miasto – Syrakuzy (liczące w czasach antycznej świetności, dwa miliony ludzi).

 

Zabytki

W mieście znajduje się wiele ciekawych miejsc:

1) Parco Archeologico (w dzielnicy Neapol)

W którym możemy zobaczyć:

Teatr Grecki (wykuty w zboczu wzgórza z 467 w. p.n.e.), oraz teatr Rzymski.

teatr greckiNajciekawszym miejscem są jednak kamieniołomy...

W większości wykute zostały przez więźniów kartagińskich, później posłużyły jako więzienie dla syrakuzjan.

Z wielu grot, najbliższą teatrowi greckiemu jest Ucho Dionizosa. Włoski malarz Caravaggio, zwiedzając ją, doszukał się w niej podobieństwa do ludzkiego ucha. Stąd powstała legenda mówiąca o tym, że Dionizjusz kazał ją wykłuć wg praw akustyki. Zrobił to po to, aby móc podsłuchiwać podejrzewanych jeńców lub w szybki sposób zapobiegać buntom.

Istnieje jednak, jeszcze inna wersja, mówiąca o jej przeznaczeniu. Według której, grota powstała dla celów pobliskiego teatru greckiego. Służyła do odtwarzania głośnych dźwięków (np. huku) niezbędnych w wystawianych przedstawieniach.

Godną uwagi jest jeszcze Grota Rajska, która została stworzona przez kapucynów.  Wśród olbrzymich skał (teren jest nimi otoczony), założyli oni ogród. Kolejną atrakcją jest grób Archimedesa znajdujący się, również na terenie parku.

Ucho DionizosaGodziny otwarcia dla zwiedzających:  Od 9.00 do na 2 godziny przed zachodem słońca.

2) Ortigia (stare miasto)

Znajduje się ono na wyspie, która jest połączona mostem z resztą lądu.

Ozdobą tej części miasta jest barokowa katedra, przebudowana w 1725 roku (fasadą budynku jest świątynia Ateny z V w p.n.e.).

Godziny otwarcia dla zwiedzających:  od 8.00 do 12.00 i od 16.00 do 19.00

Kolejną atrakcją jest Fonte Aretusa (fontanna)

Fonte Aretusa
 

Źródło odgrodzone jest murem, po to aby nie dostawała się do niego słona woda. Powstanie źródła związane jest z legendą: nimfa o imieniu Artuza, uciekając przed zalotami Alfejosa, zwróciła się z prośbą o pomoc do Artemidy. Ta zamieniła ją w źródlane wcielenie i tak udało się jej uciec przed natrętnym zalotnikiem.

Niedaleko źródła Aretusa, wśród morza wypływa inne źródło słodkiej wody. Według tej samej legendy, Alfejos nie mogąc przeboleć utraty ukochanej, zamienił się w nie, by móc być blisko ukochanej.

W najbardziej wysuniętym zakątku wysepki, znajduje się Castello Maniace. Zamek ten zbudowany około 1239 roku, pełnił głównie funkcje fortyfikacyjne