Wyspy Liparskie, zwane również Wyspami Eolskimi, to grupa 17 wysp wulkanicznych, położonych na Morzu Tyrreńskim, na północ od Sycylii. Największe z wysp to: Lipari, Salina, Vulcano.

Wyspy Liparyjskie są pochodzenia wulkanicznego i powstały w wyniku ciągłego przesuwania się płyty afrykańskiej w kierunku Europy. Ten proces trwa nadal. To właśnie wydobywająca się na powierzchnię magma je utworzyła. Obecny kształt wysp jest wynikiem nieprzerwanej aktywności wulkanicznej od 360 000 lat.

Promy na wyspy odpływają z wielu miejsc np. z Messyny i Milazzo, jednak bezpieczniej jest wyruszyć z Milazzo. Połączenia z tamtego miejsca są dość częste, szczególnie z samego rana. Przewozem zajmuje się tam wiele firm, także w zależności od zamożności można wybrać tańsze promy (wolniejsze), lub wodolot (odpowiednio droższy ale i szybszy).

Na samych wyspach woda jest cieplejsza niż na Sycylii. Słońce nie wiedzieć czemu pali niemiłosiernie, sama doznałam porażenia słonecznego więc zalecam zwrócić na to szczególną uwagę.

Więcej informacji na temat wysp Liparskich można znaleźć na stronach:

Szczególnie polecam www.lipari.cz/welcome_pl.htm

Lub mniej obszernie http://zimniak.art.pl/36podroze.html